pondělí 4. listopadu 2013

Registrace do katalogů v roce 2013 – 9 z 10 seo konzultantů nedoporučuje

Na registraci do katalogů vám 9 z 10 SEO konzultantů řekne, že to není dobrý nápad. A já jsem jeden z těch devíti, který by to nedoporučil. Přece jen se stále více mluví o přirozeném odkazovém profilu a o aktualizacích společnosti Google, které proti nepřirozenému odkazovému profilu bojují. Nelze to ignorovat a jak se dočtete níže, tak to dělají dobře. Doporučuji si přečíst i článek o revizi odkazového profilu. Tento postup znamenal jednoznačně kladný dopad na odkazový profil.

Nabídka a spolupráce s Registratorka.cz 

Celé to vzniklo jako test toho, co provede několik set odkazů v krátkém časovém horizontu s vyhledávači. Vybrali jsme pro test projekt parfemix.cz z toho důvodu, že se dlouhodobě neumísťuje v SERPu vyhledávačů na jiné než brandové výrazy. To platí pro oba nejpoužívanější tuzemské vyhledávače. Pro test jsem hledal hromadnou registraci do katalogů a zvolil jsem službu registratorka.cz. Ta nabízí nejucelenější služby s registrací do katalogů. V nabídce bylo cca 200 českých katalogů s cenou 5 Kč za registraci. Spolupráce začíná vyplněním detailního dotazníku a přípravou textů, které vás budou prezentovat. Těch je možné zadat hned několik, ale nikdy ne tolik, aby text byl v každém katalogu unikátní. Samotná registrace trvá cca týden a následně čekáte 1-2 týdny na potvrzení o registraci do katalogu. Po té obdržíte report v podobě tabulky s výčtem katalogů, do kterých jste byli registrováni. Kromě několika málo potvrzených registrací emailem (cca 15-20 katalogů), je report jediná možnost kontroly. Tu musíte provést ručně a zde jsem byl opravdu nespokojen. Kontrola, i namátková, je časově neuvěřitelně náročná.Kvalita katalogů je různá.  Od smysluplných služeb, např. www.sprehledem.cz, až po šílenosti typu www.kyn.cz a minimálně desítce podobných klonů stejného systému. S tím musíte počítat, pokud do takové spolupráce chcete jít. Doba kvalitních katalogů je už dávno za zenitem.
Odkazový profil před registrací do katalogů
Odkazový profil po registraci

Překvapivý výkon registrace do katalogů

Přiznám, že jsem byl skeptický k výsledku. Moje představa byla, že kromě malé návštěvnosti z organic Googlu přijdeme i o to málo co máme ze Seznamu. Od dokončené registrace uplynulo více jak dva měsíce a myslím, že můžu vyhodnotit výsledky spolupráce. Google to nechalo klidným.  Nedošlo prakticky k žádné změně v počtu přístupů z tohoto zdroje. A to ani přesto, že se nám podařilo poměrně úspěšně poškodit odkazový profil. Tomu odpovídá i nárůst odkazů v tomto období a hodnoty z Majesticseo.

Za to reakce Seznamu mě překvapila. Zde došlo k poměrně rychlému navýšení návštěvnosti. Dlouhodobý vývoj oproti loňskému roku byl mírně klesající.

Vývoj návštěvnosti z fulltextu google.cz start a konec registace


V číslech je nárůst návštěvnosti oproti loňskému roku větší o 316% a transakce o 66%. Hlavní nárůst je na názvy řad parfému. Pro tento eshop tedy spíše na obecná KW, u kterých je poměrně vysoká konkurence. Tomu odpovídá i růst o 400 pozic u měřených KW. Mnohem vypovídající je porovnání s předchozím obdobím, kde srovnání vychází ještě lépe. Nárůst návštěvnosti je o 46%. Transakce vzrostli o 47% a tržby dokonce o 72%.

Vývoj návštěvnosti ze fulltextu seznam.cz start a konec registrace

Závěrečné hodnocení testu

Přes pozitivní vliv pro organic Seznamu a neutrální vliv pro Google bych byl velice opatrný s použitím podobné akce na webu nebo eshopu, se kterým máte dlouhodobé záměry. Obávám se, že na návštěvnost z organic Googlu by toto mohlo mít dlouhodobě špatný vliv a Seznam to nejspíš potrestá za rok či dva. Situaci budu sledovat a případné změny budu publikovat zde. Celkově jde o pěkné potvrzení rozdílného chování obou vyhledávačů a potvrzení, že dělat linkbuilding pro oba současně není možné.

Petr Soukup 

5 komentářů:

 1. Katalogy jsou více méně pasé už roky, podobně jako placený zápisy ať si říká "kdochcecochce". A negativních dopadů bych se tolik nebál. Google ani Seznam není blbej a nedovolí nějakým blackhat-seo tajtrdlikům sestřelit třeba nepohodlnou konkurenci tím, že jí zaregistrujou pomocí nějakého automatu do desítek/stovek katalogů...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proto mě překvapil pozitivní vliv na seznam. Samozřejmě se mohlo stát cokoliv, ale my během testu jiný zásah nedělali.

   Vymazat
  2. Zdravím Petře.
   Samozřejmě, že registrace do katalogů vašeho typu nemůže fungovat. Udělat takovou botu! Pokud tvořím nějaký linkbuilding, prakticky vždy využívám registrace do nějakých katalogů. Jednoduše řečeno, jdu cestou nejmenšího odporu, která leckdy může mít pozitivní výsledek. Vezmu-li v úvahu fakt, že Seznam většinou na tuto akci reaguje pozitivně a navíc Seznam pro fulltextové hledání používá stále cca 45% uživatelů, pak dobré pozice na Seznamu využiji k tomu, aby návštěvníci stránek mého webu se o něm pozitivně zmiňovali už v přirozených odkazech a soc. sítí, na které zase slyší Google – ovšem za předpokladu, že můj web je kvalitního obsahu. Toto jeden ze způsobů, jak linkbuildingařit. Netvrdím však, že je to samospásné. Pokud nevychází tato cesta nejjednoduššího odporu, musí se sáhnout po rafinovanějších a tedy náročnějších metodách.
   Co se týče vaší registrace do katalogů: nebudu zde psát, co bych udělal, ale naopak co bych určitě neudělal. 1. Rozhodně odkazovat na homepage webu s anchor textem „Parfémy, dárkové sady“ není zrovna ideál, poněvadž toto není zrovna moc přirozený text, kterým by někdo někam odkazoval. 2. doprovodný text se ve vašem případě ani jednou nezměnil, takže jste v podstatě za nemalý peníz vytvořily 200 duplicitních stránek, které opravdu asi Google bude ignorovat a Seznam asi pak taky. To se týče i anchor textu = 200x duplicita. Je fakt, že se toho do anchor textu moc vymyslet nedá, ale při troše snaze.... A mám za to, že alespoň Google zohledňuje i IP adresu odkud link přichází, takže byť různé URL ale na jedné IP taky mnoho nepřinese. Navíc – linkovat v případě parfemixu na homepage? Není to zbytečný?

   Vymazat
 2. Radku tento post od vás jsem přehlédl. Okomentuji tedy jen vaše připomínky. Věděli jsme, že se parfemix bude rušit. Proto šlo jen o test. Duplicity a kam směřovat nelze ovlivnit. Nedělá se to ručně.

  OdpovědětVymazat